Pomimo, że w żadnej fachowej klasyfikacji ośrodków turystycznych Bydgoszcz - nie posiadając wyjątkowych obiektów - nie występuje jako miasto szczególnie atrakcyjne, to jednak znaleźć można tu kilka zabytków, które mają znaczenie, jednak w skali nie większej niż regionalna.
Bydgoszcz położona jest w północno- zachodnim krańcu Kujaw.
Do najciekawszych miejsc turystycznych
w okolicy należy Koronowo, Ostromecko, Lubostroń.
Na zakończenie roku wystawienniczego Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaaranżowało nietypowe spotkanie. Na ekspozycji po raz pierwszy w historii spotkają się Fontanna Potop i Łuczniczka.
Przygotowywana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego wystawa ma charakter pokazu monograficznego. Powstaje w oparciu o zbiory Kunstsammlungen der Veste Coburg i Städtische Sammlungen Coburg - instytucji z rodzinnego miasta Ferdinanda Lepckego, niemieckiego rzeźbiarza, który w pamięci bydgoszczan zapisał się jako autor wspomnianych rzeźb z okresu zaborów. Statua Łuczniczki, pojawi się na wystawie jedynie na trzy tygodnie, potem zostanie poddana pracom konserwatorskim w Toruniu. Pierwszy raz będzie można przyjrzeć się jej z bliska na wernisażu 18 grudnia. Obok niej zobaczymy też gipsowe modele Fontanny Potop, które posłużyły wykonaniu jej rekonstrukcji ukończonej w tym roku. Na zwiedzających czeka również pokaz multimedialny. Pokaz realizacji różnorodnych realizacji rzeźbiarskich zostanie uzupełniony pracami rysunkowymi Ferdinanda Lepckego oraz portretami artysty - autorstwa malarzy współcześnie mu tworzących. Powstanie również publikacja traktująca o twórczości rzeźbiarza oraz rekonstrukcji Fontanny. Będzie to pierwsza takie wydawnictwo w języku polskim. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 grudnia 2014 roku, o godz. 18:00, w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 15 marca 2015 r.
Gośćmi będą zastępca Prezydenta miasta Pani Elżbieta Rusielewicz, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy Pan Jarosław Kuropatwiński oraz dr Klaus Weschenfelder - dyrektor Kunstsammlungen der Veste Coburg, instytucji, która użyczyła Muzeum Okręgowemu eksponaty, autor tekstu o życiu i twórczości Lepckego w muzealnym katalogu oraz Nicky Heise - muzeolog i kurator wystaw z Berlina, autor not do eksponowanych na wystawie rzeźb, publikowanych w katalogu.
O artyście:
Ferdinand Lepcke - niemiecki rzeźbiarz. Absolwent, a od 1897 r. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Twórca pomników, fontann-rzeźb, popiersi i herm, autor licznych kameralnych wizerunków młodych kobiet o charakterze salonowym. Artysta dojrzewał twórczo w atmosferze stylu neoklasycystycznego, bliższa mu była poetyka dawnych mistrzów, zwłaszcza antycznych, niż nowa stylistyka, którą przyniósł modernizm (Jugendstil). Jego realizacje utrzymane są w duchu akademizmu i tylko niekiedy pojawiają się w nich elementy dekoracyjnej stylizacji. Rzeźbiarz należał do elitarnego grona członków Verein Berliner Künstler. Już za życia był cenionym artystą i poszukiwanym zleceniobiorcą zamówień. W wieku zaledwie 27 lat został uhonorowany nagrodą państwową, a w 1894 r. złotym medalem przyznanym za osiągnięcia artystyczne.
17-12-2014, za: bydgoszcz.pl